"Kulturę przedsiębiorstwa lepiej sobie wyobrazić jako mechanizm porządkujący działania i wyniki" ~ Michael Ward |
Na przełomie lat 70. i 80. wzrosło zainteresowanie kulturą organizacyjną. Widoczne to było zarówno w badaniach jak i samej praktyce zarządzania. Główną przyczyną są sukcesy przedsiębiorstw japońskich, mających swe źródło w kulturze i wartościach podzielanych przez pracowników. Podjęto więc próby przeanalizowania tego zjawiska. Później idee te zaczęto przenosić na grunty zachodnie.
CZYM JEST KULTURA ORGANIZACYJNA?
Istota kultury organizacyjnej mimo wieloletniej obecności na rynku wciąż wzbudza kontrowersje. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pojęcie to jest różnie interpretowane, a oczekiwania jej badaczy mocno się różnią. Najczęściej definiuje się ją jako utrwalony wzorzec, podzielany i akceptowany przez wszystkich członków organizacji; pewnych założeń i norm, które zostały stworzone i wypracowane w trakcie rozwoju firmy.
Cechy kultury organizacyjnej (kliknij, aby powiększyć) |
Niezależnie od występujących różnic w jej pojmowaniu, można wyróżnić kilka cech charakterystycznych. Po pierwsze, jest holistyczna - tworzy pewną całość, która jest czymś znacznie więcej niż tylko sumą poszczególnych części składowych. Po drugie, ma podłoże historyczne i odzwierciedla rozwój firmy. I wreszcie jest tworem społecznym - kształtują ją ludzie danego przedsiębiorstwa. To tzw. miękki element organizacji, który trudno jest zmieniać.
To, że dążenie do posiadania proefektywnościowej kultury organizacyjnej jest zrozumiałe z punktu widzenia zarządzania. Pomaga ona utrzymać wysoki poziom homogeniczności w firma. Ale jaka tak właściwie powinna być? E. Schein podkreśla, że kultura organizacyjna powstaje w procesie adaptacji organizacji do otoczenia. Warto pamiętać o zachowaniu równowagi zewnętrznej, która jest niezbędna do przetrwania i rozwoju. Formułuje ona cele, strategie i środki. Oprócz tego stanowi miernik efektywności. Nie zapominajmy, że sposoby rekrutowania ludzi do organizacji, ich nagradzanie i ocenianie, a także np. sposoby radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych wpływają na postrzeganie rzeczywistości danej organizacji, a to z czasem przekłada się na utrwalenie pewnych wzorców kulturowych.
SUMUJĄC
Tworzenie się kultury organizacyjnej to proces długotrwały. Trudno określić postępowanie mające na celu jej wykreowanie, bo składa się na to wiele czynników. Niemniej jednak jest ona solidnym fundamentem, który może pomóc w rozwoju firmy.
Jestem pod wrażeniem! :-) O zagadnieniach z dziedzin ekonomii piszesz tak, że nawet nie-ekonomista z łatwością wszystko zrozumie. Gratuluję pomysłu i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńOla
Świetny wpis, wszystko przystępnym językiem napisane ale jednocześnie nie jak do, przysłowiowego, debila :)
OdpowiedzUsuńJa także jestem pod wrażeniem, trzymaj tak dalej, bardzo fajny blog :)
OdpowiedzUsuńCiekawy post, życzę wygranej:)
OdpowiedzUsuńZgadzam się z poprzednikami, post jest ciekawy i przystępnie napisany.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńNaprawdę podoba mi się ten wpis. Tak trzymaj i powodzenia!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis, ciekawe i co istotniejsze użyteczne dla entuzjastów ekonomii informacje skondensowane w formie krótkiej notki. Wielki plus za dodatek w formie filmiku - dobre uzupełnienie.
OdpowiedzUsuńDzięki Wam wszystkim za pozytywny feedback! Bardzo mnie to motywuje! :)
OdpowiedzUsuńZ racji tego, że to już ostatni mój wpis w tegorocznej edycji Blogerni, w niniejszym komentarzu chciałbym podziękować wszystkim, którzy odwiedzali mojego bloga i komentowali wpisy. Dostałem od Was ogromne wsparcie i sygnał, że to co robię się Wam podoba i ma sens. Jesteście niesamowici! Dzięki za te wszystkie wspólnie spędzone dni nad ekonomią :) Mam nadzieję, że podobnie jak i ja dowiedzieliście się mnóstwa nowych, ciekawych rzeczy!
Z tego miejsca chciałbym podziękować również organizatorom. Naprawdę brawa za świetną inicjatywę! Dzięki temu konkursowi sięgnąłem po specjalistyczną literaturę, która pozwoliła mi poszerzyć moje horyzonty, a gdyby nie Wy, pewnie by się tak nie stało. Bardzo dziękuję! :)
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia za rok!
Darek
ok
OdpowiedzUsuń